Magen min er litt «lubben», den gjør meg usikker...
Jente, 14
Hei, jeg er en jente på 14 år og er 157cm høy. Jeg har i ganske mange år hatt en litt «lubben» mage men ganske «normal» og relativt «tynn» kropp. Mange sier jo at magen blir opplåst noe jeg også føler på, men det er en del fett der også. Jeg har lenge prøvd å spise sunnere, kanskje litt mindre og trener ganske så mye. På morgningen er magen min litt tynnere men fortsatt litt lubben og utover dagen er den ganske så stor og luftig..;) Kan det være den strekker seg når jeg blir høyere med tanke på at jeg er ganske lav? Har dere noen tips til meg? dette er en stor usikkerhet hos meg.
Svar
Hei
Jeg er sikker på at du har en helt fin og normal kropp, akkurat som den skal være. Du vil antakelig strekke deg litt til ja og da kan det hende magen også strekker seg ut litt mer. Kroppen din er i endring, og det tar tid å venne seg til endringene.
Det er ganske normalt for jenter og kvinner å ha litt mer fett på magen, akkurat som på hofter , rumpe og lår, og det er ikke alltid noe å gjøre med, det kan ha med arv og gener å gjøre også.
Prøv å fokusere på alt som er bra ved deg selv, og vær stolt av den kroppen du har.
Spis normalt og sunn mat, lite brus og godteri i ukedagene, og vær aktiv. Det er det beste og da vil du få en sunn og sterk kropp, noe som er det viktigste.
Vær stolt av den du er !
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 27.5.2021
Oppdatert: 27.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

