Spørsmål og svar

Jeg blitt ekstra kåt. Har lyst til å prøve og onanere.

Jente, 15

Hei jeg har lagt merke til at i det siste året så har jeg blitt extra "kåt". Det er uvanlig for meg, og jeg skal være ærlig at jeg vet veldig lite om sex og seksuell aktivitet/helse. Men jeg har lyst til å prøve å onanere, fordi jeg har hørt at det kan være "sunt" å prøve og bli kjent med kroppen sin. Jeg har prøvd før men jeg er usikker på om jeg gjør det rett eller ikke, eller om jeg burde prøve noe annet, for eks prøve meg på skjeden. Jeg vet at man burde undersøke underlivet selv for å finne ut av hva som er der men det men jeg tør ikke. Jeg er redd for at jeg går for langt eller gjør noe feil fordi jeg vet nesten ikke hvor skjeden er? Tanken på å undersøke og å se selv gjør meg så flau, også syns jeg det kan være litt ekkelt å se på..

Hei!

Så fint at du skrev til oss om at du har blitt ekstra kåt, at du ønsker å lære mer om kroppen din, og at du ønsker å lære og onanere. Det er så bra! Det er sunt å onanere.

Det ble et langt svar. Kanskje kan du lagre det og lese det flere ganger?

Det er bra at du har prøvd tidligere.

Hvis du ikke var kåt da du prøvde, og at du ikke visste hva du skulle gjøre, kan det være vanskelig å få det til.

  • Hvis du ikke er kåt er klitoris ikke særlig følsom, og skjeden er mindre fuktig og den er trang.
  • Hvis du er kåt er klitoris blodfylt og følsom, og skjeden er våt og utvidet.

Kåthet er grunnlaget for god seksualitet. Og det er så bra at du nå er ekstra kåt.

For å bli kåt når du tenker det er greit å onanere, kan du tenke på noe som gjør at det kiler i kjønnet ditt på en god måte. Slike tanker kaller vi for seksuelle tanker eller seksuelle fantasier. Det kan gi deg noen "indre bilder", nesten som en film i tankene. Du kan tenke på det du vil.

Se denne artikkelen om å bli kåt.

Du kan prøve å fingre i skjeden, hvis du ønsker. Men det er ikke så lett å kjenne noe i skjeden.

  • Det er ikke noen «god-følsomme» nerver i selve skjeden
  • Forskning finner ikke noe såkalt g-punkt i skjeden
  • 70 %, eller flere enn dette, får ikke orgasme kun ved fingring i skjeden eller under samleie

Den letteste måten å få orgasme på er ved stimulering av den ytre delen av klitoris. Det er det mest følsomme området på kjønnet, og det finnes forskning som viser at det er over 10 000 «god-følsomme» nerver der.

Den ytre delen av klitoris ligger mellom de innerste kjønnsleppene, framme, mot mage-siden der de innerste kjønnsleppene møtes.

Jeg forstår at det er vanskelig å bli kjent med kjønnsorganet. Det ligger så skjult, og så kjennes det kanskje veldig privat, også ovenfor deg selv? Kanskje er du sjenert ovenfor deg selv? Det er noe du kan jobbe med.

Du kan øve på å tenke at

  • kroppen din er perfekt
  • at du er akkurat slik du skal være
  • at det er din kropp
  • at du bestemmer over kroppen din

Hvis det er vanskelig å se på kjønnsorganet ditt i et speil, kan du se om det å forsiktig kjenne på kjønnsorganet ditt, samtidig som du leser om det (se artikkelen over her om jente-kjønnet), at du da blir bedre kjent med det?

Når du er kåt og ønsker å onanere kan du:

  • bevege en våt/fuktet finger opp og ned og sideveis på den ytre delen av klitoris, alt etter hva du synes føles best
  • Hvis det er veldig følsomt, kan du bruke to fingre som en V og stimulere på begge sider av den samtidig
  • Du kan variere trykket og farten du onanerer i
  • Her kan du lese om onanering
    • Les også det som står i rullegardinen under “Hvordan onanerer jenter?”

Her kan du lese om orgasme.

Nyt kroppen din. Vær stolt av den og deg selv!

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 7.10.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål