Er det nok å trene 15 min om dagen?
Jente, 20
Hei! Jeg vet at jeg er overvektig, og prøver å spise sunnere og være mer aktiv. Jeg har begynt med dance workouts (videoer jeg har funnet på YouTube) til sanger av favoritten artisten min, og synes dette gjør trening mye morsommere. De fleste av videoene er rundt 15 min lange, og jeg gjør dette hver eneste dag. Er det sånn at jeg burde ta mer enn en workout hver dag eller er 15 min nok? Føler at de dagene jeg er på universitetet hele dagen eller jobber, så er 15 min det jeg egentlig har tid til. I tillegg har jeg også et par spørsmål om mat/snacks. Jeg har prøvd å begynne å spise mer frukt og grønt, og spiser et eple ved siden av brødskiva mi hver morgen + salat til middagen min. Har dere noen tips til grønnsaker som er gode som snacks. Er allergisk mot gulrøtter og har ikke klart å finne noe jeg liker like godt. I tillegg prøver jeg å spise mindre godteri (bare lørdager), men lurer på om tørket frukt er sunt å spise? Er veldig glad i det, og har det ofte med meg på forelesninger.
Svar
Hei, og takk for at du skriver til oss i ung.no.
Så flott at du prøver å trene og holde deg aktiv! Det er ikke alltid like lett å få tid eller motivasjon til å trene, så det er flott at du har funnet en rutine som du trives med og klarer å følge over tid.
Generelt er det anbefalt at unge er i aktivitet i minst én time daglig dersom de skal følge anbefalingene fra Helsedirektoratet. Aktiviteten trenger ikke å være sammenhengende, og kan gjennomføres i flere bolker i løpet av dagen. For å få til dette kan du for eksempel sykle eller gå til jobb fremfor å ta kollektivt, gå et ekstra stopp til kollektiven osv. Et annet tips er å ta trappene fremfor heis der du kan og bevege deg jevnt i løpet av dagen.
Ellers anbefaler Helsedirektoratet at man trener minst tre ganger i uken, både styrke og utholdenhet. Jeg legger ved noen artikler der du kan lese mer om trening og tips til ulike øvelser.
Det er ingen streng definisjon på hva som telles som trening og ikke. Ofte kan man si at når noe gjentas regelmessig og med mål om å bedre/ opprettholde formen kan man kalle det trening. Dermed er slike danseøkter en fin trening, og du kan gjerne ta flere økter om dagen dersom du har tid og overskudd til det.
Alternativer til snacks
Dersom du sliter med søtsug har vi skrevet en egen artikkel om dette, som jeg legger ved og anbefaler deg å lese. Andre grønnsaker og frukt som er gode som snacks er druer, pære, tomat, evt grønnsaker med hummus eller dip laget på kesam, eplebåter med litt peanøttsmør og mer. Alle disse kan være alternativer til snop eller når søtsuget nærmer seg. Tørket frukt kan også være et alternativ, men det er viktig å huske på at tørket frukt inneholder svært mye fruktsukker sammenlignet med fersk frukt (siden de er tørket), og at fersk frukt vil inneholde flere næringsstoffer og kunne mette mer.
Jeg håper dette svarte på det du lurte på, og ønsker deg alt godt!
Vennlig hilsen
Klinisk ernæringsfysiolog, ung.no
Besvart: 13.2.2024
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

