Spørsmål og svar

Jeg har sovet 2-3 timer om natta i det siste, hva skal jeg gjøre?

Jente, 19

Jeg har selv aldri slitt med søvn. Det er noe som alltid har vært lett for meg, men de siste to ukene har det ikke vært lett. Desse to ukene har jeg sove ca. 3 timer hver natt, som er fryktelig irriterende, siden jeg er ekstremt trøtt men ikke kroppen min. I går sov jeg 2 timer. Jeg våknet klokken 2 på natten og fikk ikke til å sove igjen. Føler meg oppriktig som en zombie på jobb, og alt går i saktefilm. Er så trøtt, og vet ikke hva jeg skal gjøre. OG jeg har prøvd alle sånne «hacks» men ingen funker

Svar

Hei jente 19 år.

Du forteller at du alltid har hatt lett for å sove bortsett fra de to siste ukene som du har hatt søvnproblemer. Det høres slitsomt ut å bare sove 2-3 timer.

Hvilke «hacks» har du prøvd da? Og er det noe du har gjort annerledes de siste to ukene som du ikke har gjort før? Er det bekymringer eller tanker som gjør at du ikke får sove? Hva med koffein, brus, energidrikker osv de siste 6 timene før sengetid?

Det er mange ting man kan gjøre for å sove bedre. Jeg legger ved en artikkel om søvn og søvnvansker som du bør lese og se om det er noe mer du kan gjøre.

Det er også eventuelt mulig å kjøpe melatonin på apoteket som er reseptfritt og ikke vanedannende. Masse lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier i samarbeid med ung.no

Besvart: 22.7.2023

Oppdatert: 22.7.2023

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål