Spørsmål og svar

Skjeggkre i leiebolig

Gutt, 20

Hei Jeg og kjæresten min har fått skjeggkre i leiligheten vi leier nå, utleier har sakt nå i etterkant at dem har slit med det før og at dem har hatt det i 4 år. Er det god nok grunn til og si opp leieavtalen nå som dette skadedyret har kommet tilbake? Leiekontrakten er skrevet sånn at vi måtte bo her i minimum 1 år.

Svar

Hei.

Dersom dere er bundet til leieavtalen i ett år, kan dere ikke gi oppsigelse med opphør tidligere enn dette. Dersom utleier har vesentlig misligholdt leieavtalen, herunder dersom boligen objektivt sett er ubeboelig, kan man dog avslutte leieavtalen gjennom heving.

At dere har skjeggkre i boligen vil trolig ikke alene være hevingsgrunn, da det i dag finnes nokså effektive måter å bli kvitt skjeggkre på.

Skjeggkre i boligen er en mangel. I dette tilfellet er det snakk om en mangel som utleier visste om på forhånd. Når boligen lider av en mangel, plikter utleier å rette mangelen. Egnet rettingstiltak vil her være å få inn et skadedyrfirma, som kan håndtere utryddelsen av skjeggkreene.

Både det å bo med skjeggkre, og prosessen med å bli kvitt dem, kan redusere leieverdien. Du vil ha krav på et prisavslag tilsvarende den verdireduksjonen dette utgjør, så lenge leieverdien er redusert.

Med vennlig hilsen Leieboerforeningen i samarbeid med Ung.no.

Besvart: 15.10.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål