Spørsmål og svar

Utleier nekter å gjøre noe med sølvkre, og nekter meg å si opp.

Jente, 19

Hei, jeg har problemer med sølvkre i hybelen min, ble ikke informert om det da jeg skrev under på kontrakten. Og nå er de overalt i hele hybelen, selv om jeg har vært utrolig nøye og rengjort godt. Vil gjerne avbryte leiekontrakten men har en vrang utleier som mener alt er min feil og skal bare krangle. Jeg har også hatt mye problemer med ting som ikke fungere som det skal i hybelen. Jeg har lest på regjeringens nettside at hvis det ikke står at jeg ikke kan si opp i leiekontrakten gjelder det ikke selv om det er en 12 måneders kontrakt. Jeg har prøvd å sende dette til utleier men de mener det å skrive at det er en 12 måneder kontakt er det samme som å skrive at kontrakten ikke kan sies opp. Jeg mener det bare sier hvor lenge kontrakten varer og ikke at den ikke kan sies opp. De mener jeg skal kontakte noen som kan juss men som student har jeg ikke råd til å få hjelp av noen profesjonelle. Og sånn hybelen nå kryr av sølvkre mener jeg den er ubeboelig, blir kvalm av å se de løpe rundt.

Svar

Hei.

Sølvkre har en nokså treg livssyklus, og er ikke alt for vanskelige å bli kvitt. Men det vil medføre noe innsats. Er det skjeggkre det er snakk om, er det vanskeligere å bli kvitt dem, men i dag har vi gift som er veldig effektiv. Hvis du ønsker å bli boende, er det retting som er nærmest å kreve, og hvis utleier nekter å rette, kan du informere utleier om at du selv vil sørge for retting, for utleiers regning. Retting vil nok måtte innebære å engasjere et skadedyrfirma til å ta knekken på sølvkreene.

Boligen er neppe ubeboelig, selv om det er ekkelt med mange sølvkre der. Du kan derfor trolig ikke heve avtalen, som vil si at du erklærer leieforholdet for å være opphørt med umiddelbar virkning. Men med mindre det er avtalt at leieavtalen ikke kan bli sagt opp i leietiden, kan du gi oppsigelse.

I boligleieforhold må leieboeren skriftlig være gjort kjent med at avtalen ikke kan sies opp i den avtale leietid for at avtalen skal være uoppsigelig. Slik du beskriver avtalen, forstår jeg det slik at det er en ettårig leieavtale, hvor det ikke står noen ting som helst om oppsigelse. Da utfyller husleieloven avtalen, og du har adgang til å si opp, med tre måneders oppsigelsesfrist, til utløpet av en kalendermåned.

Med vennlig hilsen Leieboerforeningen i samarbeid med Ung.no.

Besvart: 19.4.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål