Spørsmål og svar

Flytte nettopp hjem.

Jente, 15

hei flytta “nettop” hjem har bud på eg sykehus siden februar. Mamma og pappa r ijje glad u meg, mamma hjemer sovetabeltene min men ikke pappa så eg kan ta live mitt når eg vill eg trur pappa og har lyst te det di e leie av meg og eg mer en rutine, mamma mobbe meg og gir mg stygge kmt litt, pappa har for seg ny kj og e sur itte d Han e opptwt av sex og krop fir han ser altid på rommpa te folk eg ubehalig og gå forran han. eg går ikke på skole fordeom eg vill mn får d ikke te har kjempelyst og bli politi

Svar

Hei jente 15 år

Det høres ikke greit ut for deg og jeg blir bekymret for deg. 

Forstår på deg at du ikke har det greit der hjemme og at det er flere ting som skjer i hjemmet som gjør deg utrygg og usikker. 

Jeg vil be deg om å oppsøke Helsestasjon for ungdom for støttesamtaler der. De kan hjelpe deg! De vil i tillegg vurdere om du er i behov av mer spesialisert hjelp som eksempelvis fra Psykisk helsetjeneste i kommunen eller fra BUP. 

Du kan også ta direkte kontakt med Barnevernet, enten ved å ringe de eller gå innom kontoret i åpningstiden/ringe Barnevernsvakta. De vil ta deg på alvor og hjelpe deg! Forholdene du beskriver hjemme høres ikke bra ut for deg. 

Du kan alltids ringe Alarmtelefon for barn og unge på tlf. 116 111 og bruke chattetjenestene www.korspaahalsen.no og www.soschat.no. De er der for deg!

Jeg har lagt ved flere artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der. 

Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 18.11.2019

Oppdatert: 18.11.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål