Har hatt det vanskelig de siste ukene..
Jente, 13
Hei, jeg er en jente på 13 år. Jeg har hatt det vanskelig i de siste ukene. Jeg følte meg ubrukelig på håpløs. Jeg begynte å tenke litt selvmordstanker men det var ikke så alvorlig, jeg tenkte bare at det var vanlig i den tenårings alderen. Det gikk en stund ting begynte å sette seg litt plass men, plutselig ble alt ute av kontroll. Jeg fikk sterkere selvmordstanker og jeg begynte og selvskade. Som for eksempel klippe,bite og kutte meg selv sån at jeg begynte og blø. Jeg snakket med en venn om det men det ble bare verre. hun anbefalte meg å sende en melding til ung.no fordi hun hadde gjort det selv. Ingen andre enn den vennen vet om dette ikke en gang mamma eller pappa. Jeg tror bare jeg trenger litt gode råd og hjelp.
Svar
Hei
Så fint at du skriver til oss. Det er synd å høre at du har det vanskelig, men fint at du tar kontakt med oss for å be om råd.
Jeg vil si til deg at du ikke er ubrukelig eller håpløs! Når man har det vanskelig er det lett å føle seg sånn.
Mitt råd til deg er å snakke med noen. Det høres ut som du har det veldig vanskelig ut fra det du skriver. Mange strever med selvskading og en av grunnene for mange er at de bærer på vonde tanker og følelser. Vi vet at det hjelper å snakke med noen når vi har det vanskelig.
Jeg synes derfor du burde snakke med helsesykepleier på skolen din, kontakte helsestasjonen for ungdom der du bor, og/eller snakke med foreldrene dine. Husk at foreldre ønsker det beste for barna sine. Jeg er sikker på at de ønsker å være der for deg, men da er det viktig at de vet hvordan du har det.
Jeg ønsker deg alt godt og lykke til.
Vennlig hilsen psykologen, ung.no
Besvart: 7.4.2021
Oppdatert: 7.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


