Kan noen ha sex med meg når jeg sover uten at jeg våkner?
Jente, 19
Hei jeg er veldig redd for å bli gravid. noen ganger så har jeg innbilt meg det. Vist seg at det ikke er det. Er litt flaut men jeg begynner å noen ganger å tro vis vi overnatte med menn/gutter spesielt for noen uker siden så var vi på ferie med en kompis av mamma og jeg har kjent han siden jeg var liten. Han er Homo men noen ganger eller jeg har alltid vært litt redd for menn. Men jeg er Liksom redd for at noen skal ha sex med meg mens jeg sover. Etter det så har jeg følt meg rar vært trøtt flere dager selvom jeg sover hele natten, oppblåst,løs bæsj,Litt kvalme,men det kan jo bare være redd og stresser(innbilning). Så går det Ann å ha sex med en som sover uten at man våkner. Jeg sover som stein men kan våkne noen ganger på natta vis det er stress eller ligger dårlig. Eller veldig høy lyd. For jeg er sensitiv for høy lyd men sover sort sett bra om natten. Ps jeg har angst (emetofobi) så våkner noen ganger på grunn av det men har faktisk bitt bedre med søvnen og bare sover videre.
Svar
Hei.
Så fint at du skriver til ung.no.
De fleste vil våkne hvis noen har sex med dem, med mindre du er påvirket av noe beroligende. Noen sover selvfølgelig svært tungt og det går an å bli voldtatt når du sover, men det er svært lite sannsynlig. Hvorfor skulle mammas homofile venn voldta en jente? En som ikke tenner på jenter?
Og når du har vært redd for at du var gravid og det viste seg at du ikke var det, hadde du hatt sex da?
Er du seksuelt aktiv? Har du sex? Og i så fall, bruker du prevensjon?
Hvis du er seksuelt aktiv, så er det alltid en viss risiko for å bli gravid, selv om du bruker prevensjon. Hvis du ikke har spiral eller p-stav så er det som regel brukerfeil som fører til graviditet, da dagens p-piller, for eksempel, er svært sikre.
Det kan høres ut som at du trenger noen å snakke med. Kanskje du er engstelig for flere ting enn kvalme og oppkast, da er det viktig at du snakker med noen, som kan hjelpe deg å mestre angsten. Hvis du stadig gir etter for angsten, driver med unngåelsesatferd, så vil sannsynligvis angsten forsterkes. I beste fall vil den vedlikeholdes.
Den beste "behandlingen" ved angst er eksponering. Det vil si å møte det du er engstelig for og stå i situasjonen. Kjenne at det gradvis går over.
Du kan gjerne snakke med helsesykekpleier på skolen din, eller på helsestasjon for ungdom.
Jeg ønsker deg alt godt.
Lykke til!
Med vennlig hilsen helsesykepleier og spesialist i sexologisk rådgivning (NACS)
Besvart: 2.9.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



