Spørsmål og svar

Redd for dårlige karakterer og redd for mobbing.

Jente, 13

Hei, jeg lurer på om dette er angst, lurer på om jeg sa har fått det etter st jeg har sluttet på barneskolen nå i sommer. 1 drar dit hver dag. 2 er ofte lei meg og gråter. Blir lei meg når skolen er tom. 3. redd for at mamma og pappa ikke blir stolt av karakterene mine. 4.Gruer meg veldig til alle slags prøver. 5. redd for og bli mobbet. 6. red for og ikke få en bra utdanning. 7. kan plutselig blunke og se litt tåkete på det ene øyet, kjeldene. Føler noen ganger pusten min tetter seg igjen. 8 drikker lite vann. 9 søiser ikke frokost, bare middag og kanskje ett eple til lunsj. 10 kan få rykninger i foten eller øyet. Er dette her angst. Men får dette som regel bår jeg er lei meg eller redd. Gikk også for 2 dager side og gråt på skolen i kanskje 5 minutter alene fordi jeg var redd for karakterer og st jeg blir mobbet, eller dårlig utdanning. Eller for å bli mobbet for og vøre dårlig i fag, har dysleksi.

Svar

Hei

Så bra du skriver hit til oss her i ung.no!

Det er nok heldigvis ingen angstlidelse du sliter med! Jeg kan ikke diagnostisere deg her da dette mediet ikke er egnet for slike vurderinger, men jeg leser her at du sliter med en del engstelse for både mobbing og for at du ikke skal få bra nok karakterer på skolen slik at dine foreldre ikke skal blir stolt av deg.

Jeg kan love deg at det er mange barn som savner barneskolen når de begynner på ungdomsskolen! Dette er noe som er verst i starten men som for de aller aller fleste gir seg fort når man blir bedre kjent med den nye skolen, bedre kjent med ens nye klassevenner og bedre kjent med lærerne på den nye skolen. Slik er jeg sikker på at det også vil bli for deg!

Jeg tror ikke løsningen for deg er å dra tilbake til barneskolen din hver dag, Det at du drar tilbake dit hver dag vil bare opprettholde savnet etter den. Det er normalt at du savner den når du har det vanskelige med deg selv og er redd, men det er bedre at du snakker med noen voksne om at du er trist, savner skolen og engstelig for mobbing, karakterer og at dine foreldre ikke skal være stolt av deg. For da vil du kunne få hjelp til å få bedre tanker og følelser og får det bedre med deg selv.

Det er mange som sliter med dysleksi og mange av de klarer med riktig hjelp og støtte og på tross av det de sliter med å få gode karakterer! Jeg er sikker på at du vil få god hjelp og støtte og jeg er sikker på at du vil gjøre ditt beste! Det tross alt det at man gjør sitt beste som er det viktigste! Dine foreldre vil være og er stolt av deg uansett og ekstra stolt av deg dersom/når du gjør ditt beste!

Ikke gå alene med det du er redd for og det du stier med av vanskelige tanker og følelser! Snakk med dine foreldre, en ny lærer som du kanskje stoler litt på og helsesykepleier på skolen din. De kan alle hjelpe deg slik at du trives bedre på ungdomsskolen og ikke er like redd for mobbing og karakterer som du skriver om her.

Når du sliter med dysleksi har du mange rettigheter for oppfølging! Sjekk ut den vedlagte linken. Dette er noe skolen er klar over og vil hjelpe deg med.

Vis de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no. Da vil de bedre forstå hva du sliter med av vanskelige tanker og følelser og sa vil de lettere kunne hjelpe deg slik at du får det bedre med deg selv på sikt.

Håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg. Legger ved noen artikler her til deg som du kan kikke litt på. Husk at det er HÅP! Det er mange som sliter psykisk en eller annen gang i løpet av livet men de aller fleste kommer seg styrket ut på sikt. Det gjelder deg også. Det er jeg helt sikker på.

Ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no

Besvart: 18.8.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål