Jeg strever med ekstrem sult etter å ha strevd med anoreksi.
Gutt, 15
Hei, jeg sliter med ekstrem sult i tilfriskning fra anoreksi. Jeg har nådd en normalvekt men jeg spiser så sinnsykt store mengder mat pga den ekstreme sulten som ennå ikke har gitt seg. Kommer jeg bare til å fortsette å gå mer og mer opp i vekt og til slutt bli overvektig? Hvor lenge kommer denne sulten til å vare? Det er så slitsomt.
Svar
Hei.
Det er naturlig at hjernen din sender ut sterke sultsignaler når du har vært undervektig og strevd med anoreksi. Det kan hende at vekten din ikke har kommet opp på din normale vektkurve enda og da vil du kjenne på mye sult.
Sulten kan også komme av at du ikke spiser nok mat til frokost og lunsj. Disse måltidene må bestå av nok næring med fiberrik mat. Å spise nok til disse måltidene kan hjelpe deg å stagnere sulten.
Gutter i pubertet er veldig sultne fordi kroppen forbrenner mye og skal vokse/utvikle seg mye på kort tid. Du skal spise langt mere enn jenter på samme alder.
Om du spiser nok mat til alle måltider vil du ikke fortsette å øke i vekt når du kommer til din normale vektkurve.
Jeg anbefaler deg å snakke med behandlerne dine om dette slik at du får hjelp til å gå igjennom kostholdet ditt.
Jeg legger ved noen artikler du kan lese.
Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier med spesialitet på spiseforstyrrelser
Besvart: 13.7.2023
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
