Spørsmål og svar

Fins det vektnedgangspiller som fungerer?

Jente, 19

Jeg har over en liten stund gått oppover i vekt noe jeg merker på klær jeg ikke lenger passer. Vi har ikke badevekt hjemme for foreldre vil ikke at vi skal ha det fokuset, men jeg kjøpte nylig en egen vekt og ser at jeg i løpet av de siste årene har gått opp mer enn jeg trodde og i følge en BMI kalkulator regnes som overvektig. De siste årene har jeg vært flink til å trene og har hatt tider med gode matvaner men jeg merker ingen forskjell. Jeg føler meg mye sliten, og har også begynt med spiral som har økt litt også. Nå gjør det veldig mye med mitt selvbilde og jeg vurderer å prøve noen vektnedgangspiller. Jeg har lest en del og noen nettsider sier at man får bare tak i dårlige piller på apoteker og heller må bestille på nett. Er dette sant? Evt hva funker som et alternativ og hvordan kan jeg legge om livsstilen min for å begynne å se resultater fortere?

Svar

Hei!

Det fins ikke egentlig noen piller for vektnedgang som faktisk fungerer. Det er mye reklame for dette på internett, og produsentene hevder ofte at de virker. Men det stemmer ikke.

Det som kan virke, er tabletter og sprøyter som man får på resept av lege. Dette inneholder stoffer som gjør at man går ned i vekt. Hvis man derimot kjøper piller på nett, vil de ikke virke.

På apoteket kan man få kjøpt kosttilskudd og ting som kan "hjelpe" med å gå ned i vekt. Det er ulike produkter, og jeg har ikke full oversikt over alle, og kan ikke skrive om alle her på ung.no . Men generelt så virker ikke slike ting på selve vekten.

Det skal en god del til for å få resept på medisiner for vektnedgang. Ofte gis slike kun til de med diabetes.

Så jeg vil heller råde deg til å kontakte lege eller helsesykepleier, og be om hjelp til vektnedgang der. De kan hjelpe med kostholdsråd og råd om mosjon. For jeg kan ikke gi mange og detaljerte råd her.

Men du kan lese artikkelen under, Ofte er det best å begynne i det små - kutte ut drikke med sukker (som brus, energidrikk, jus, evt smoothier hvis du drikker det mye), kutte ut godteri. Prøve å spise grovt og sunt med mye frukt og grønt. Man kan få mye effekt av å kutte ut godteri f eks, eller bytte dem ut med frukt eller sunnere alternativ. Dette kan lege eller helsesykepleier hjelpe deg mer konkret med.

n Det er mange jenter som går opp i vekt når de får prevensjon som spiral. Det er litt omdiskutert om det (bare) er spiralen som gjør dette, eller om det er andre forhold rundt. F eks ER det helt vanlig å gå opp i vekt i tenårene - man skal helst ikke veie det samme som 20-åring, som man veide som 14-åring. Og livsstilen, gjerne med kjæreste eller mer stillesitting, endrer seg også. Så det er ikke all vektoppgang man skal stresse med - det er jo heller ikke sunt. Så lenge man ikke er veldig overvektig, er det ikke så usunt å veie noen få kilo for mye. Det viktigste er at man har en kropp som fungerer og som man er "venn med" og fornøyd med. Det er viktig å øve seg på å bli fornøyd med seg selv også.

Men du kan gjerne ta opp dette med vekten, med lege eller helsesykepleier, for mer konkrete råd. Vektnedgangspiller uten resept vil jeg fraråde, da de ikke har noen effekt.

Alt godt! Vennlig hilsen lege, ung.no

Besvart: 2.7.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål