Spørsmål og svar

Negative tanker om eget utseende og har en diagnose.

Jente, 15

Heisann. I det siste har jeg fått veldig negative tanker om mitt eget utseende og kroppen min. Jeg har for det første en tilstand som gjør at jeg verken har øyevipper, bryn eller hår..Men jeg spiller også mye fotball, og Tor det har påvirket kroppen hele livet, så lenge jeg har spilt. Jeg er bred i skuldrene og har store lår. Har ett vært stolt over at jeg har muskler i beina. Men nå som sommeren kommer, så ka. jeg ikke gjemme meg vekk med lue om at jeg ikke har hår, og lårene bare titter ut om jeg f.eks har på meg skjørt. Jeg skulle ønske at jeg kunne gjøre noe med at jeg var stolt av både ha den tilstanden jeg har men også kroppen min. Jeg føler jeg har en ganske maskulin kropp, synes at på andre er det kult og fint, men på meg, så føler jeg at alle skal ta meg som gutt. Ønsker å øke selbvtillitlen min til sommeren og gjennom sommeren, med tanke på at jeg starter på ny skole, vgs etter sommeren. Føler ikke at jeg finner noe som passer meg og min kropp, men vil ha de "feminine" klær.

Svar

Hei

Så flott at du skriver inn og spør!

Du beskriver mange utfordrende ting og jeg forstår at du syns dette er vanskelig.

Du skriver at du tidligere klarte å være stolt over at du har mye muskler i beina og at du har trent mye i form av fotball. Så flott! Kan du prøve å tenke tilbake på hva som gjorde at du klarte det den gang? Hva var det som gjorde at du var stolt da og hva er det som har endret seg siden den gang?

Du skriver også at du har en diagnose som fører til at du mangler hårvekst. Dette forstår jeg at må være vanskelig for deg. Å leve med diagnoser som gjør at man fremstår som annerledes kan være svært utfordrende i seg selv. Og man kan føle at andre har tanker om hvordan du er eller ser ut. 

Skjønner godt at du ikke vil bli tatt for å være gutt, men selv om man har en trent kropp trenger man langt i fra å ligne på en gutt. 

Slik du skriver syns jeg du klarer deg skikkelig bra! Du er aktiv og du er med i et fellesskap gjennom fotballen.

Med tanke på alt det du skriver vil jeg råde deg til å snakke med noen. Ta det opp med dine foreldre eller din lokale helsesykepleier. Det kan være godt å lufte tankene når det blir mye på en gang. Og ofte kan det kjennes bedre når de man har rundt seg vet hvordan man har det og de vet hvordan man føler det. 

Det er også viktig å huske på at vi alle er forskjellige både i tanker og utseende. Uansett hvordan vi ser ut så er vi like bra alle mann! Det er ikke utseende som definerer deg som person. 

Det er lett å sammenligne seg med andre om lett å sammenligne sitt eget liv med SoMe. Husk på at det man ser ikke alltid er det som er virkelig. De fleste mennesker i både livet og i SoMe har en fasade utenpå slik livet egentlig er. 

Jeg vil oppfordre deg til å snakke pent om deg selv, både direkte TIL deg selv og TIL andre. Hvordan man omtaler og tenker om seg selv er viktig for å prøve å endre hvordan man oppfatter seg selv. Og over tid vil det påvirke hvordan du syns det er greit å snakke om deg selv og andre. 

Jeg syns du er tøff som tar tak i dette! Så lykke til videre med både fotball og egne tanker.

Igjen; ta kontakt med noen du kan snakke med.. Anbefaler deg det på det sterkeste!

Hilsen helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 10.4.2021

Oppdatert: 10.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål