Moren døde for 2 år siden. Er redd for at faren også skal dø.
Jente, 17
Jeg har hatt en magefølelse på at noe dårlig skal skje i det siste, og når jeg får dt kan jeg få opp veldig stygge tanker, som her om dagen da jeg så en dokumentar med noen som var foreldreløs og jeg tenkte «hva om jeg var foreldreløs, tenk om faren min hadde dødd.» Moren min døde for litt over 2 år siden og en liten stund før fikk jeg tanker om det samme. Jeg var hatt flere tanker om forskjellige ting, ofte bare dårlig som jeg absolutt ikke vil at skal skje, men jeg får de ikke vekk. Nå har vi fått vite at faren min må ha en hjerteoperasjon. Han sier at den ikke er farlig og han har hatt en tidligere for mange år siden. Men jeg er livredd for at han skal dø, spesielt etter det med moren min fordi BEG har ingen sndre enn han. Jeg føler meg gal pga de tankene og er redd for at jeg «manifisterer» de tankene med uhell. Plis hva SKLA jeg gjøre. Jeg vil ikke ende opp alene og jeg vil ikke ha sånne tanker.
Svar
ei!
Så fint at du skriver til oss.
Det er utrolig trist å høre at du har mistet moren din relativt nylig. Det er veldig forståelig at du strever med vonde tanker og følelser i etterkant av dette og jeg er lei meg for at du har opplevd dette og nå går gjennom noe så vondt. Siden moren din nylig døde er det ikke rart at du både er i sjokk og i sorg, og det er heller ikke rart at du er redd for å også miste faren din når han sliter med hjerte og skal opereres. Men husk at det er sikkert slik han sier til deg, at dette ikke er en farlig operasjon.
Jeg tenker at du nok fortsatt er i sorg over å ha mistet noen som har vært betydningsfull for deg. Sorgen går ofte i faser. Men det er viktig å ha noen å snakke med om det du sliter med av sorg, savn og redsel for at faren din også skal dø.
Mange kommuner har ulike tilbud for pårørende som har mistet noen. Kan du snakke med faren din om dette, eller en annen voksen du stoler på? Helsesykepleier på skolen din kanskje? Du kan også snakke med fastlegen din eller ta kontakt med nærmeste helsestasjon for ungdom.Jeg håper veldig du har mulighet til å sette ord på hvordan du har det sammen med en annen. Det kan nemlig hjelpe oss å få snakket om noen vi er glad i som vi dessverre har mistet og det kan hjelpe deg slik at du blir mindre redd for at også faren din skal dø.
Jeg håper du kommer deg gjennom dette. Sorgen vil bli mindre etter hvert, men savnet etter moren din vil nok alltid være der. Etter hvert vil du klare å fokusere i større grad på de gode minnene du har sammen med moren din og de vonde overveldende følelsene vil ta mindre plass. Det å snakke med noen vil oss hjelpe deg slik at den angsten du har for at moren din skal dø skal blir mindre.
Husk at det er HÅP! Det er mange som sliter psykisk, har angst eller opplever sorg en eller annen gang i løpet av livet men de aller fleste kommer seg styrket ut på sikt. Det gjelder deg også. Det er jeg helt sikker på.
Mens du venter på annen hjelp kan du ringe Alarmtelefonen for barn og unge på telefonnummer 116111. Åpent kl. 15–08 (når barneverntjenesten har stengt). Døgnåpen telefon i helgene. Du kan også bruke Mental helse sin hjelpetelefon på 116 123. Der kan du snakke med noen som ønsker å lytte og som kan gi råd og støtte.
Jeg vil også be deg om å sjekke ut artiklene som ligger under svaret mitt. Ønsker deg masse lykke til videre!
Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no
Besvart: 20.3.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål











