Sliter med PTSD. Har det vanskelig på skolen og med venner. Går til BUP.
Jente, 13
Heii,jeg sliter med en syndrom som er kalt post traumatisk stress syndrom(PTSD)og jeg skjønner at han i klassen min trenger ekstra hjelp siden han har Autisme.men lærerene mine vet at jeg har ptsd men jeg blir sett som alle de andre(ikke at jeg er den eneste som sliter)men jeg soner ut ofte jeg merker det ikke.jeg har dårlig selv sikker het,spiser ikke mye,blir ikke sulten,reagerer sterkt osv.(beklager om det høres ut som om jeg klager)jeg blir mobber og de snakker om mamma og mobber meg om henne siden hun er bifil(har ikke møtt henne på 6år)jeg tåler ikke at folk blir sur eller kjefter på meg for da priker det i kroppen min,og jeg føler at skyggen vinner.jeg angrer nå på at jeg har sakt til noen av vennene mine at jeg har ptsd,og jeg ble uvenn med hun ene og hun brukte det mot meg.alle dager er på en måte det samme.og jeg er aldri rolig noe mer.så dette er det eneste stedet jeg kan skrive(jeg går på bup)mye mer skjer men det er ukomfortabelt og si det som er værst.mye mer skjer.🥲😃
Svar
Hei
Så bra du skriver hit til oss her i ung.no!
Når du blir både mobbet på skolen på grunn av moren din sin legning og opplever at din tidligere venninne bruker det du sliter med mot deg så er det viktig at du sier fra til noen på skolen og din behandler på BUP om hvordan du har det på skolen. Si fra at du du sliter med å konsentrere deg, sliter med å spise, har mye uro/angst og opplever mobbing.
Du kan snakke med kontaktlæreren din, helsesykepleier på skolen din eller ved nærmeste helsestasjon, din behandler i BUP og dine foreldre/moren din. Vis gjerne de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no og skriv gjerne også litt mer om det som også skjer, det du nevner i avslutning, og vis så dette til de du snakker med. Da vil de bedre forstå hva du sliter med og da vil de lettere kunne sørge for at du får hjelp og får det bedre med deg selv, sosialt og på skolen på sikt.
For husk at det er HÅP! Det er mange som sliter psykisk en eller annen gang i løpet av livet men de aller fleste kommer seg styrket ut på sikt. Det gjelder deg også. Det er jeg helt sikker på.
Mens du venter på å snakke med noen kan du bruke Mental helse sin hjelpetelefon på 116 123. Der kan du snakke med noen som ønsker å lytte og som kan gi råd og støtte. Du finner andre hjelpetelefoner du kan bruke på denne linken: https://www.ung.no/snakk-med-noen/.
Håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg. Jeg legger ved noen artikler her til deg og noen selvhjelpsapper/linker som jeg tror kan være til veldig god hjelp for deg. Du kan også ta kurs om f.eks. angst, depresjon og vanskelige tanker og følelser på denne linken : https://selvhjelperen.no/courses.
Ønsker deg masse lykke til videre!
Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no
Besvart: 7.12.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål













